Nem, nem az Egyháznak akarom őt kisajátítani. És a cím, csak az én magánvéleményem tükrözi. Veronica Guerin valószínűleg nem volt túl nagy véleménnyel a vallásról, kétlem, hogy Isten érdekelte volna, és az Egyház több botrányos ügyét megírta. Szerintem elég cinikusan állt hozzánk, egyháziakhoz. De kit érdekel?
Kapott négy komoly támaszt, ami által vértanúvá (szerintem szentté) lehetett. Hatalmas adag büszkeséget, szerető családot, mély igazságérzetet, és hatalmas együttérzést a szenvedők iránt.
Veronica Guerin ír újságírónő volt, akit 1996-ban, az ír drogbárókról írt cikkei miatt meggyilkoltak. Én csak földig hajolhatok előtte. A közelébe nem mernék menni olyan embereknek, mint akik közül egyhez pl. egyenesen beállított, és nekiszegezte őszinte kérdéseit. Az illető véresre verte a jóval gyengébb testalkatú nőt.
Ennek az embernek az egyik bérence, aki bizalmasának adta el magát az újságírónak, a bérgyilkosa Szenteste lőtte combon őt. És nem ott akarta, csak elbénázta.
Előtte az otthonának ablakán lőttek be, akkor szándékosan úgy, hogy még senki se sérüljön meg.
Ez az asszony látta Dublin utcáin a bedrogozott kamaszokat, az utcákon tucatjával heverő fecskendőket, és ahogyan kisgyerekek játszanak az életveszélyes holmival. Beszélgetett azzal a pár szülővel, akik tenni akartak a szörnyen eluralkodott droghasználat ellen, mivel gyermekeiket vesztették el miatta. Mert férfiak és nők úgy döntöttek: Élvezni akarják az életet, kerül, amibe kerül ez másoknak.
Veronica volt, hogy félt, rettegett. De erről csak a férje tudott, büszkesége nem engedte, hogy bárki megtudja: ő is sebezhető, megtörhető. Elvben. Mert gyakorlatilag ez sose sikerült ellenfeleinek. Megfenyegették, hogy elrabolják a kisfiát, megerőszakolják, aztán őt pedig fejbe lövik. A saját családja próbálta többször lebeszélni arról, hogy folytassa a harcát a drogbárók ellen. Ráadásul cikkei ellenére nem változtatott az ír törvényhozás a drogkereskedelem ellen hatástalan törvényeken. Joggal tehette fel magának a kérdést: van – e értelme mindannak, amit tesz, hogy veszélynek teszi ki magát és az övéit?
Kollégái mélységesen tisztelték. Ők is próbálták a comblövés után lebeszélni a téma további feszegetésétől. Pedig nyereséget hozott a lapnak, a Sunday Independentnek.
Végül egy számára engedékeny bírói döntés után (nem vonták be a jogosítványát iszonyú vezetési stílusa ellenére) egy piros lámpánál bérgyilkosok törték be autója ablakát, és több lövéssel megölték. Életét adta az Igazságért, az Emberekért, az Ír Népért, akikért küzdött, szó szerint ezer veszélyen, félelmen és fájdalmon keresztül.
Halála nem volt hiábavaló: az Ír Parlament változtatott a törvényeken, a lakosság felébredt réveteg álmából, és tüntetés tüntetést követett. A drogbárók kiszorultak Dublinból, és egy év alatt 15%-al csökkent a bűnözés Írországban.
„Mert ha a mag el nem hal, és magában marad, nem hoz termést” – Jézus Krisztus
Ezt a cikket Veronica Guerinről szóló film megnézése után követtem el, hirtelen felindulásból. Meglehet, az újságja pontos neve nem Sunday Independent, a bűnözés talán csak Dublinban csökkent 15%-al (de szerintem nem), és valószínű Jézust sem szó szerint idéztem. És ráadásul én most ki nem keresem, melyik Evangélium melyik sorában van ez a tanítás. Igaz, Ő elsősorban ezzel a mondattal az önzetlen áldozathozatal szükségességére gondolt, és csak másodsorban a szó szerinti halálra, vagyis a vértanúságra.
Zoli